Terminem „Zdrowa żywność” określamy produkty które posiadają pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie, i kondycje człowieka. Zwykle myśląc o zdrowej żywności przychodzi nam na myśl grupa produktów roślinnych, jednak termin ten zawiera w sobie dużo szerszą pulę produktów. Poza warzywami i owocami w tym kontekście śmiało możemy wspomnieć o chudym białym mięsie i rybach z naturalnych połowów. Aby nasze pożywienie dawało nam wystarczająca ilość energii, powinniśmy spożywać produkty pełnowartościowe, czyli takie które po spożyciu dadzą nam kompleksowy zestaw substancji odżywczych i witamin.

Najczęściej popełnianymi błędami w żywieniu są:

  • spożywanie nadmiernie tłustych potraw, szczególnie pochodzenia zwierzęcego.
  • brak dostatecznej ilości błonnika w pokarmie.
  • nadmierne spożywanie cukru i „pustych” węglowodanów

Tłuszcze dzielimy na dwie główne grupy ze wzg. na pochodzenie- zwierzęce i roślinne. Tłuszcze zwierzęce to te „dobre” pochodzące z ryb i owoców morza, oraz tłuszcze tkanek  mięsa wołowego, wieprzowego, a także jajach i mleku. Tłuszcze te podnoszą poziom cholesterolu LDL w krwi co powoduje odkładanie się go na ściankach naczyń krwionośnych. Zła dieta prowadzi do wielu chorób układu  krwionośnego i pokarmowego. przykładami mogą być nadciśnienie lub miażdżyca, które są prawdziwą zmorą w krajach rozwiniętych, powodując statystycznie najwięcej zgonów. Brak błonnika w pokarmie powoduje szereg zaburzeń pracy układu pokarmowego. Błonnik, zawarty w nieprzetworzonych produktach roślinnych jest także „odtruwaczem” naszego organizmu. Istnieją także inne, niezbędne substancje odżywcze – dotychczas odkryto ich już ponad 500.

Warto także zadbać o właściwą florę bakteryjną jelit spożywając produkty mleczne takie jak zsiadłe mleko, kefir czy jogurty.

No comments

Comments are closed.